​Trump mendon se nuk është infektuar me koronavirus – dëshiron të kthehet në fushatë

Presidenti i SHBA-së Donald Trump, i cili është izoluar në Shtëpinë e Bardhë dhe po trajtohet për COVID-19, mendon se nuk është prekur nga kjo sëmundje dhe pretendon se ndihet mjaft mirë për të vazhduar mbajtjen e tubimeve politike përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit.

“Unë jam kthyer sepse jam një shembull i përsosur fizik,” tha Trump për Fox Business Network, në deklaratën e parë për media pasi një javë më parë u zbulua se ai ishte i prekur me koronavirus.

Mjekët e tij ende nuk kanë paraqitur prova të qëndrueshme se Trump mund të jetë infektuar. Shtëpia e Bardhë refuzon të zbulojë se kur u krye testi i fundit në të cilin ai ishte negativ për koronavirus, kështu që ai as nuk e di sa kohë ka qenë pozitiv.

Trump është nën presion për të rifilluar tubimet politike për të rivendosur vrullin në fushatën për një mandat të ri në Shtëpinë e Bardhë, katër javë para ditës së zgjedhjeve.

Sondazhet në shtetet kryesore tregojnë se ai mbetet prapa kundërshtarit të tij, demokratit Joe Biden.

Trump kritikoi gjithashtu njoftimin e Komisionit për Organizimin e Debateve Presidenciale Amerikane (CPD) se debati tjetër televiziv i dy kandidatëve më 15 tetor do të mbahej virtualisht për shkak të infeksionit të tij.

“Unë nuk do të humbas kohë në debate virtuale”, tha Trump në një intervistë për Fox Business Network.

“Mendoj se nuk jam infektuar aspak. Ndihem mirë, shumë mirë”, shtoi kandidati republikan, i cili kaloi tri net në një spital ushtarak para se të lirohej të hënën.

Trump zbuloi se nuk merrte më pjesën më të madhe të terapisë për virusin, por pranoi se ishte akoma në steroid.

Presidenti amerikan shpesh është kritikuar për nënvlerësimin e ashpërsisë së koronavirusit, i cili mori 210,000 jetë në Shtetet e Bashkuara dhe la miliona pa punë.

Aktualisht SHBA regjistron më shumë se 44,000 raste të infeksionit çdo ditë