10 vite më e re, me këtë produkt që të gjithë e keni në shtëpi: Hiqni qafe rrudhat e fytyrës dhe syve!

Kompanitë kozmetike ju ofrojnë një sërë produktesh për fytyrën. Por kremrat anti-rrudhë efektive mund të jenë tepër të shtrenjta për buxhetin e disave.

Keni dëgjuar për përdorimin e vazelinës kundra rrudhave të fytyrës?

Shumë të famshëm si Jennifer Aniston dhe Marylyn Monroe kanë përdorur vazelinën për të parandaluar dhe hequr qafe rrudhat e fytyrës dhe syve.(Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

Zbuloni efektet e saj duke lexuar këtë artikull:

  • Lëkura e thatë mund të shkaktojë rrudha. Dermatologët i rekomandojnë njerëzve me lëkurë të thatë, të aplikojnë shpesh vazelinën për ta mbajtur lëkurën të hidratuar, pasi parandalon rrudhat.
  • Ajo mund ta mbajë lëkurën të butë dhe elastike. Aplikoni vazelinë në fytyrë, nën sy dhe në buzë për të parandaluar rrudhat e hershme.
  • Zakonisht vazelina përdoret si balsam për buzët e çara. Ajo është e mirë gjithashtu për rrudhat e fytyrës dhe syrit sepse ka një peshë të lartë molekulare.
  • Vazelina ka veti anti-plakje dhe është në gjendje të zhdukë për një kohë të shkurtër rrudhat e moshës.

Shënim: Fytyra duhet të jetë paksa e lagur, pra jo plotësisht e tharë kur të aplikoni vazelinë.

Është e rëndësishme sepse siguron që lagështia të jetë e mbyllur brenda lëkurës së fytyrës për ta mbajtur atë më të re dhe të butë. /shije.al

SHPËRNDAJE