Ekskluzive: Detaje të pazbuluara më parë se si u arrit koalicioni PDK-AAK-Nisma (Video)

Sonte në RTV Dukagjini është transmetuar emisioni Zona Express, ku është shfaqur dokumentari “Trilleri i 11 qershorit”.

Në këtë dokumentar, Zona Express fokusohet në zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit, koalicionet, prognozat dhe befasitë që mund të sjell ky proces.

Kadri Veseli, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj ndërtuan një koalicion të madh parazgjedhor, në përgjigje ndaj LDK-së dhe Pacollit të cilët lidhën një marrëveshje koalicioni po aq të befasishëm sa ky i fundit.

Të paktën që prej vitit 2010 kishte pasur negociata dhe përpjekje për ta bërë bashkë atë që quhet “Krahu i Luftës”, por kishte qenë e pamundur.

Si u bë që tre prej eksponentëve kryesorë të luftës, të shpërndarë në tri parti të ndryshme, vendosën që të bëhen bashkë për pak orë dhe ta harrojnë periudhën e tyre të gjatë të ngatërresave?

Zona Express sjell sonte detaje ekskluzive se si u arrit koalicioni PDK-AAK-NISMA. Mësoni këto detaje në videon më poshtë:

SHPËRNDAJE