A e dini sa sheqer duhet të konsumoni gjatë ditës?

Sheqeri nuk gjendet vetëm në “pjesë të dukshme”, siç është çokollata. Ajo gjithashtu “fshehet” në fruta, kos, mjaltë dhe prandaj nuk është e lehtë të kontrollosh masën e saj.

Sepse frutat, jogurtet dhe mjalti janë të shëndetshme, por pyetja është se sa sheqer mund të hani gjatë ditës, edhe nëse vjen nga ushqimet e shëndetshme?

Duhet thjesht të ndalosh të hash gjithçka që përmban sheqer?

Le të fillojmë me rend.

Sa sheqer mund të futet në trup gjatë ditës?

Nuk ka rekomandim zyrtar për marrjen e përditshme të sheqernave. Por ka rekomandime për sasitë që nuk duhet të kaloni, të cilat, në të vërtetë kanë dallim.

Administrata amerikane e ushqimit dhe barnave (FDA) thotë se marrja totale e përditshme e kalorive të sheqerit nuk duhet të kalojë 10 %. Kjo do të thotë se nëse futni rreth 2.000 kalori gjatë ditës, rreth 52 gram mund të jenë shëqer, që do të jetë 12 lugë kafeje ose 364 gramë (84 lugë kafeje) në javë, transmeton gazetametro.net

Organizatat e tjera kanë një qasje edhe më konservatore. Shoqata Amerikane Heart (AHA) dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (SZO) thonë se gratë kanë të lejuara rreth 25 gram (lugë kafeje) të shtuar sheqer në ditë, ose 175 gram (42 lugë kafeje) në javë.

Çdo sheqer, si natyral dhe i përpunuar, vepron njësoj. Por sheqernat e frutave, perimeve, qumështit, drithërat vijnë në një “paketë” me shumë vlera ushqyese. Pra, sa i përket sheqerit, të siguruar që dita mos të hyjë më shumë se 25 gram sheqer, ndërsa rreth frutave mos u shqetësoni.

Ku qëndron ndryshimi?

Ja: përpunohen sheqerna (të tilla si sheqeri i bardhë kristalor) ose sheqernat natyrore (të tilla si mjalti ose sheqeri i frutave) që shtohen në ushqim për ta përmirësuar shijen, thotë për Ëomen’s Health Dr. Karen Ansel.

Sheqernat e shtuara zakonisht gjenden në “ushqime të paketuara” të tilla si: cupcakes, çokollata, karamele, por teknikisht, ju shtoni sheqer dhe kur vendosni mjaltë organike në kos ose bëni ëmbëlsira me shurup panje.

Nutricionistët dhe mjekët nuk janë të shqetësuar për sheqernat natyrore në fruta, perime, qumështit dhe produkteve të qumështit. E gjithë ky ushqim ka shumë sasi të sheqerit të kufizuara, shumica e frutave kanë vetëm pesëmbëdhjetë gram në porcion dhe përmbajnë shumë vlera ushqyesve si fibra dhe vitamina, të cilat nuk janë në ushqimeve të përpunuara.

“Është gjithmonë më mirë të hahet mollë sesa pirja e një filxhe të lëngut të mollës”, thotë Dr. Brigit Kaitlyn. Problemi është se kur sheqeri shtohet në produkte të caktuara, ajo shtohet në sasi shumë të mëdha.

Për shembull, lëngjet e gazuara në kanaqe kanë më shumë sheqer (39 gramë) sesa tre portokall më të mëdha (36 gramë).

Fakti është se sheqeri, pavarësisht nga origjina, vepron në organizmin tonë në të njëjtën mënyrë, shpjegon dr. Ansel. Pasi ta marrim atë, ajo kthehet në një energji thelbësore për muskujt, organet dhe trurin tonë. Por ushqimet ose pijet që janë plot me sheqer janë më të rrezikshme. Kjo sheqer i shtuar në trup prishet shumë shpejt, shkon në rrjedhën e gjakut shprehimisht dhe vertikalisht ngre nivelin e sheqerit për një kohë të shkurtër, dhe pastaj, pas një kohe, ajo gjithashtu bie me shpejtësi.

Çfarë ndodh nëse konsumojmë shumë sheqerna të shtuarar?

Në afat të shkurtër, efektet anësore të një sasi të madhe të sheqernave manifestohet përmes problemeve të përqendrimit dhe ndryshimeve të disponimit që ndodhin si pasojë e luhatjeve në nivelet e sheqerit në gjak.

Sheqeri i tepruar (veçanërisht nga ushqimet me indeks të lartë glycemic) është i lidhur me shfaqjen e akneve në fytyre dhe rrudhat e parakohshme. Pra, nuk keni ndonjë përfitim nga ai.

Në qoftë se pë rnjë kohë të gjatë organizim e ekspozoni vazhdimisht në këto sheqerna ju do të shtoni peshë dhe rrezikoheni nga sëmundjet kardiovaskulare dhe inflamatore.

“Askush nuk shtoi peshë me sheqerin nga qumështi dhe produktet e qumështit”, thotë Dr. Ansel.

“E njëjta gjë vlen edhe për pemët. Problemi është ushqimet e përpunuara që përmbajnë sasi të mëdha të sheqernave të shtuara. ”

Si e dini se sa sheqer të shtuar përdorni?

Kjo është pak e komplikuar. Shumica e sendeve ushqimore që blini “të paketuara” në deklaracion keni se sa gram sheqer përmban një porcion. Por gjëja më e mençur është që të rrinë në ato produkte që nuk përmbajnë më shumë se 10 gram sheqer për porcion.