Albin Kurti thotë se Thaçi po flet pa legjitimitet në Bruksel

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për takimin e presidentit Hashim Thaçi me atë të Serbisë Aleksandër Vuçiq.

Kurti ka thënë se dialogu ka vazhduar pa ekip negociator, pa platformë e parime, dhe Thaçin e ka quajtur si një njeri pa legjitimitet e kredibilitet.

Sipas tij, një pjesë të përgjegjësisë ka edhe kryeparlamentari Kadri Veseli, i cili nuk po dëshiron shqyrtimin e dialogut për vitet 2011-2017, dhe as shqyrtimin e marrëveshjeve apo rezultateve të dala nga to.

Postimi i plotë i Albin Kurtit:

Mbrëmë në Bruksel u zhvillua takimi i tretë i Thaçit me Vuçiqin.

Edhe ky takim pa mandat nga Kuvendi, pa platformë parimesh e pa ekip negociator. Nga një njeri pa legjitimitet e pa kredibilitet, pa kompetencë e pa autoritet.

Plani i Serbisë për marrjen e veriut të Kosovës është lakmi shovene e admirim nostalgjik për Gjermaninë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

75 vjet më vonë, Serbia e do pjesën e Kosovës që ishte nën Gjermaninë e Hitlerit. Kolaboracionisti i saj shqiptar, kësaj radhe është president yni.

Por, shekulli është tjetër… Sot, më 9 nëntor, janë bërë katër muaj prej se qeveria na e solli në Kuvend raportin mbi arritjet dhe sfidat në zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit.

Mirëpo, Kryetari i Kuvendit dhe veglat e tij në kryesi aty, nuk e dëshirojnë shqyrtimin dhe vlerësimin e dialogut 2011-2017, marrëveshjet e bëra dhe rezultatet e tyre.

Që prej 9 korrikut 2018, ai nuk do që ta fus në agjendë parlamentare e ta sjellë në seancë plenare këtë raport të qeverisë. Ky kryeparlamentar është kolaboracionist i kolaboracionistit.

SHPËRNDAJE