Amerika sqaron: A do të ketë shkëmbim territoresh, pa njohjen Kosovë – Serbi

Në krye të fjalimit të mërkurën në seancën e Kuvendit ku u rrëzua qeveria e Albin Kurtit ai kishte një gjë.

Kryeministri tashmë në detyrë, fliste për një plan që e ka Presidenti Hashim Thaçi , për të arritur marrëveshje me Serbinë, me shkëmbime territoriale.

Kurti la të kuptohet se i gjithë ky plan ka përkrahje amerikane dhe e ndërlidhte me takimin e 3 Marsit në Shtëpinë e Bardhë mes Thaçit dhe Presidentit të Serbisë,Aleksandër Vuciq.

Por Washingtoni zyrtar reagoi në mënyrë direkte. Një një dekleratë të përbashkët të lëshuar nga Departamenti i Shtetit si asnjëherë më parë tre top diplomatët amerikan përgjegjës për Kosovën reaguan e u sqaruan.

I dërguari i posacëm për bisedimet e paqes Kosovë–Serbi, Richard Grenell, ambasadori në Prishtinë , Filip Kosnet, dhe Emisari për Ballkan Methju Palmer .

“Ne duam të bëjmë të qartë se nuk ekziston një plan sekret për shkëmbime territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç kanë spekuluar disa. I dërguari i posaçëm presidencial, Richard Grenell, asnjëherë nuk e ka parë dhe as nuk e ka diskutuar një plan të tillë”, ishte sqarimi i tyre.

SHPËRNDAJE