Arrestimi i Gjuriqit, zbulohet arsyeja pse kryeministri Haradinaj nuk reagoi fare!

Reagime të shumta pati dje pasdite, kur në veri të Mitrovicës nga Njësitet Speciale të Policisë së Kosovës, u arrestua Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

Reagoi presidenti Hashim Thaçi, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ministrat, deputetët, partitë politike qytetarët e jo vetëm, por nuk u dëgjua zë edhe nga kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj. Pse kjo heshtje ishte dilema e gjitha medieve kosovare dhe qytetarëve.

Lajmi.net ka kontaktuar me shefin e stafit të Haraidinajt, Avni Arifi, për të kuptuar arsyen e mos bërjes zë nga i pari i ekzekutivit e ai tha se kryeministri reagon kur është e parashikuar se është e nevojshme.(Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

“Varësisht nga rrethanat, varësisht nga nevoja dhe nga shumë aspekte që ndërlidhën me fushën e veprimit të kryeministrit ndonjëherë edhe nuk reagojmë, nuk ka pasur nevojë”, është shprehur ai.

Arifi nuk e konsiderojë të domososhëm reagimin e Haradinajt, pasi ka pasur reagime nga mekanizmat përkatës për këtë çështje.

“Nuk po konsideroj se ka qenë i domosdoshëm reagimi eksplicit i kryeministrit kur reagimi i gjithë mekanizmave përkatës ka qenë në nivel”, potencoi më pasi ai.

SHPËRNDAJE