Çfarë do të ndodhë tash me Donald Trumpin?

Shumë do të varet se si Donald Trump reagon ndaj asaj që është e pamohueshme nga votuesit; pas shpalljes së fitores së Demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve, u shpalos një kaos institucional, shkruan CNN, transmeton Express.
Duke pasur parasysh historinë dhe personalitetin e Donald Trump, duket e pamundur që Presidenti do të reflektojë mbi luftën kulturore që ai zhvilloi në ditët e fundit të fushatës dhe të ndryshojë qëndrimin e tij. Në të vërtetë, ai mund të konkludojë se pikërisht kjo lloj qasjeje ishte pas një performance më të mirë se sa pritej në GOP në garat e Senatit.

Por kritikët do të argumentojnë se shqetësimi i tij i pandërprerë për të mbështetur mbështetjen e mbështetësve të tij më të zjarrtë, mund t’i humbë shpresat që të rizgjidhet president.

Presidenti vëzhgoi rezultatet pas darkës me familjen e tij në rezidencën e Shtëpisë së Bardhë.

Burimet e CNN thonë brenda Shtëpisë së Bardhë thonë se Trump tashmë po fajëson kryetarin e dhomës Paul Ryan për humbjen e Dhomës së Përfaqësuesve.

“Ai është me të vërtetë i zemëruar me Ryan”, tha një burim, për CNN, transmeton Express.

Demokratët sot shpallën fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit.

Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, në krah të figurave të tjera me peshë, doli para mbështetësve demokratë, duke thënë se është një ditë e re për Amerikën.