E rrallë: Fotografohet për herë të parë një zebër bionde

Një zebër e rrallë bjonde u fotografua në Parkun Kombëtar të Serengetit në dokumentar të realizuar ndaj botës së egër.

Kafsha u kap nga fotografja Sergio Pitamitz, e cila shpresonte të kapte fotot e zebrave të emigruara, kur vuri re diçka të pazakontë.

“Fillimisht mendova se ishte një zebër që ishte mbështjellë në pluhur”, tha Pitamitz për National Geographic.

Subjekti i fotografes ishte një zebër ‘bjonde’ e cila sipas ekspertëve ka gjasa të ketë albinizëm, një gjendje që do të thotë se kafsha ka më pak pigment në lëkurë, duke e shndërruar atë në bjonde.

Pak dihet për zebrat dhe albinizmin, por studiuesit thonë se fotografitë e rralla të variacionit të bjondeve konfirmojnë se këto të fundit për herë të parë janë pranuar në kopetë nga zebrat e bardha.

SHPËRNDAJE