Fjalët e Hashim Thaçit për të cilat Albin Kurti e paditi sot në Gjykatë

epa05837069 President of the Republic of Kosovo Hashim Thaci during a press conference at his cabinet in Pristina, Kosovo 08 March 2017. Hashim Thaci backed up his decision he took on 07 March 2017 to submit to the Parliament the draft law on transforming the Kosovo Security Forces (KSF) into an Army. NATO Secretary General Jens Stoltenberg has released a statement saying that on 08 March 2017 he has spoken to Hashim Thaci to convey the serious concerns of NATO Allies about recent proposals by the Kosovo authorities to transform the Kosovo Security Force (KSF) into an armed force, without a constitutional change. However, should the mandate of the KSF now evolve in the way proposed, NATO will have to review its level of commitment, particularly in terms of capacity-building he said in the statement. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Akuzat e Hashim Thaçit se Albin Kurti dhe Glauk Konjufca, bashkë me anëtarin tjetër të VV-së, Sadri Ramabajën, qëndrojnë prapa organizatës “Syri i Popullit”, kanë nxitur liderin e Lëvizjes Vetëvendosje që të dorëzoi sot padi në Gjykatë kundër presidentit të Kosovës.

Më 28 dhjetor të vitit të kaluar, Thaçi, në cilësinë e dëshmitarit në Gjykatën Themelore në Prishtinë, u shpreh se ka informacione se pas “kësaj organizate kriminale qëndrojnë Sadri Ramabaja, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti”.

“Nuk i kam kthyer sepse kam pasur informacione nga miq që e njohin se ai nuk din të shkruajë, por pastaj kam pranuar informacione se pas kësaj organizate kriminale qëndron Sadri Ramabaja, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti”, ka thënë Thaçi më 28 dhjetor.

Ndërkaq, sot kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti së bashku me Glauk Konjufcën kanë ngritur kallëzim penal ndaj presidentit, Hashim Thaçi e kryeparlamentarit, Kadri Veseli, lidhur me deklarimet e tyre në Gjykatë para katër muajsh.

Kurti ka thënë se Thaçi e Veseli kanë bërë deklarime të rrejshme kundrejt tyre, lidhur me dyshimet e ngritura për lidhjet e anëtarëve të VV-së me “Syrin e Popullit”.

“Me rastin e kallëzimit penal, këtu në prokurorinë Themelore në Prishtinë – Departamentin për Krime të Rënda kundër Presidnetit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kundër kryeparlamentarit, Kadri Veseli. Ne këtë kallëzim penal po e bëjmë sot duke pasur parasysh deklarimet e rrejshme nën betim që këta dy i kanë bërë me datën 28 dhjetor të vitit të kaluar”, ka thënë Kurti.

SHPËRNDAJE