“Forbes” zbulon 10 sportistët më të paguar në botë (Foto)

Revista e mirënjohur “Forbes” ka zbuluar listën e sportistëve më të paguar në botë.

Në këtë listë janë lojtarë të NBA, futbollit, golfit, tenistë dhe pilot të Formula 1.

Me të ardhurat më të mëdha është futbollisti i Real Madridit, Cristiano Ronaldo, i cili fiton 93 milionë dollarë, transmeton Telegrafi.

Portugezi ka lënë në këtë formë pas basketbollistin de NBA-së, James Harden dhe lojtarin e Barecelonës, Lionel Messin.

Më poshtë e keni listën me sportistët më të paguar në botë.

10. Lewis Hamilton: $46 milionë

Rroga/bonuse: $38 milionë

Sponsor: $8 milionë


9. James Harden: $46.6 milionë

Rroga/bonuse: $26.6 milionë

Sponsor: $20 milionë

8. Stephen Curry: $47.3 milionë

Rroga/bonuse: $12.3 milionë

Sponsor: $35 milionë

6. Andrew Luck: $50 milionë

Rroga/bonuse: $47 milionë

Sponsor: $3 milionë

6. Rory McIlroy: $50 milionë

Rroga: $16 milionë

Sponsor: $34 milionë


5. Kevin Durant: $60.6 milionë

Rroga/bonuse: $26.6 milionë

Sponsor: $34 milionë


4. Roger Federer: $64 milionë

Çmime: $6 milionë

Sponsor: $58 milionë


3. Lionel Messi: $80 milionë

Rroga/bonuse: $53 milionë

Sponsor: $27 milionë

2. LeBron James: $86.2 milionë

Rroga/bonuse: $31.2 milionë

Sponsor: $55 milionë


1. Cristiano Ronaldo: $93 milionë

Rroga/bonuse: $58 milionë

Sponsor: $35 milionë

SHPËRNDAJE