Hoti konfirmon takimin në Washington, tregon cila do të jetë tema e diskutimit

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka konfirmuar takimin e 2 shtatorit me Serbinë në Washington, me ftesë të emisarit special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Ai ka konfirmuar se temë e diskutimit do të jetë ekonomia.

“SHBA ka qenë gjithmonë vendimtare në procesin e shtetndërtimit të Kosovës. Më 2 shtator takohemi në Shtëpinë e Bardhë për të diskutuar me palën serbe, si dy vende të pavarura, për projekte madhore të bashkëpunimit ekonomik që do ta ndërrojnë perspektiven ekonomike të Kosovës dhe rajonit. Kosova është e bekuar me miqtë që ka”, ka shkruar ai në Facebook.

Grenelli në mëngjesin e së premtes publikoi lajmin për takimin Kosovë-Serbi në Washington. Takimi vjen pas dështimit të atij të 27 qershorit, që ishte anuluar pas ngritjes së aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi nga Gjykata Speciale. Edhe ai takim ishte thënë se do të jetë për çështje ekonomike.

SHBA ka qenë gjithmonë vendimtare në procesin e shtetndërtimit të Kosovës. Më 2 shtator takohemi në Shtëpinë e Bardhë…

Publiée par Avdullah Hoti sur Jeudi 13 août 2020

  • ETIKETIMET
  • 1
SHPËRNDAJE