I doli emri në listën e Ramës, reagon doktor Petrela: Kjo që po më bëni mua është lule

Pasi u përfshi në listën e Ramës, i denoncuar si abuzues me detyrën, ka ardhur edhe reagimi i neurokirurgut Mentor Petrela. Ai i shkruan se krahasuar me atë që komunistët i bënë gjyshërve të tij në vitin 1944, kjo që po i ndodh atij sot në demokraci, është lule.

Reagimi i Mentor Petrelës për “Panorama online”

Populizmi eshte nje menyre cinike per te luajtur me zemerimin e nje mase amorfe qe e perkedhelin me emrin popull qe jo rralle eshte perdorur per te hequr qafe eliten”uzurpatore”. Shkaku eshte urrejtja e perjetshme dhe zilia ndaj talentit. Per te evituar gomarllekun me te cilin ky populizem ushqehet me mjetet e sotme te komunikimit influencuar dhe nga “Bota eshte e sheshte” e Thomas Friedman i kam refuzuar keto mjete. Sot e gjej vehten i korruptuar. “virgo et incorrupta “paradox i skuadronit FB.

Volteri ne letren drejtuar d’Alembert 18 korrik 1766 shkruan”…barbaria po behet e padurueshme nga heshtja jone, neser ajo do te na there kur ti vije qejfi madje juridikisht”. Ne historine e familjes pas ardhjes se komunisteve ne ’44 gjysherit, klasa e permbysur e perjetuan me etiketa te varura ne qafe “gjakpires te popullit” me pas me gjyqe, deportime, burgje, internime, keshtu qe kjo e sotmja me duket lule. Ajo qe me shqetesoi eshte mentaliteti i skuadronit i Saint Just”Mbreti duhet te gjykohet si armik”.

Jetojme ne demokraci, disa “realiste” jane pjesa me antidemokratike sidomos kur ndjekin shijen e plebes, harrojne se ka padi difamacioni edhe pse Nietszche autokracine e shtetit e perkufizon “perbindshi i ftohte”. Skuadra FB kurre nuk do te kete shansin te degjoje korin e se vertetes qe i drejtohet Eteoklit ne Shtate kunder Tebes “Ti nuk do te quhesh nje i poshter sepse jetove me arritje”.

SHPËRNDAJE