Këtë nuk e ka pritur askush, sipas analistit ja pse Kurtit nuk po i ngutet të formojë qeverinë

Analisti politik Petrit Zogaj në një postim në Faecbook ka folur rreth koalicionit të mundshëm qeverisë ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Ai ka thënë se kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti nuk po dëshiron të ngutet të arrijë marrëveshje me LDK-në, pasi po kalkulon në shpërbërjen e disa partive politike dhe kalimin e disa deputetëve në radhët e VV-së dhe që disa deputetë të votojnë qeverinë e tij.

Postimi i plotë po ndërhyrje:

Albini s’po ngutet per koalicion me LDK sepse pas fitorse se LV-se po pret qe disa parti politike te shperbehen, disa deputete te kalojne ne LV, disa t’ia votojne qeverine edhe pa kalu ne parti, e keshtu te behet qeveria sic donte e thoshte Kurti gjate fushates zgjedhore.

Plani i mire po duket