Këto janë pasojat që mund të vinë nga qëndrimi ulur për kohë të gjatë

Ndërsa mund të jeni disi të vetëdijshëm se puna juaj në zyrë po shkatërron shëndetin tuaj, ju mund të mos dini vetëm sa dëmtime mund të shkaktojë qëndrimi ulur gjatë gjithë ditës.

Sipas prodhuesit australian Bed Threads, një nga gjërat e para që do vëreni gjatë gjithë ditës që jeni të ulur është që ju do keni dhimbje në shpinën tuaj.

“Dhimbja e shpinës si rezultat i uljes për periudha të zgjatura është shkaktuar nga kocka e sakramentit (e cila ndodhet pikërisht sipër shtyllës suaj të brezit tuaj) duke u zhvendosur me kalimin e kohës,” thanë ekspertët.’Kjo zonë e shpinës mund të bëhet e përflakur, me dhimbje që rrezatojnë në të gjithë trupin tuaj duke shkaktuar parehati ekstreme.’

Një nga gjërat më të mira për të kompensuar këtë është të uleni mirë në karrigen tuaj dhe të jeni të vetëdijshëm për trupin tuaj.

Mundohuni të bëni një pushim pak më shpesh, edhe nëse ky pushim do të thotë vetëm për të marrë një gotë ujë.

Këto janë disa nga problemet që mund të shfaqen nëse qëndroni për një kohë të gjatë ulur:

Rreziku i diabetit

Më pak oksigjen

Problemet në sistemin tretës

Ankthi dhe depresioni

Kanceri dhe

Sëmundja e zemrës./gazetametro.net

SHPËRNDAJE