Kim Jongu merr vendim te papritur, befason gjithë botën

Kim Jong Un ka deklaruar se do të ndalë të gjitha testet bërthamore duke filluar nga e shtunja dhe se do të mbyllë vendin ku janë bërë gjashtë teste të bombave bërthamore më herët.

Lajmërimi befasues vjen vetëm gjashtë ditë para takimit të Kim me liderin e Koresë së Jugut, Moon Jae’in, një prekursor për samitin historik mes Kim dhe Trump.

Pas lajmit se Kim ka vendosur të ndalë të gjitha testet bërthamore, presidenti amerikan, Donald Trump, reagoi me një postim në Tëitter duke thënë se ky është një lajm i mirë dhe një progres i madh për Korenë Veriore dhe gjithë botën.(Shtyp mbi linkun e mëposhtëm dhe shiko pamjen e plotë ⤵)

SHPËRNDAJE