Lista e kandidatëve për lojtarin më të mirë në Botë, këta janë 11 të nominuarit

FIFA edhe këtë vit do të zgjedh futbollistin më të mirë në Botë për sezonin e kaluar.

Njëri nga sezonet më të jashtëzakonshëm në histori, me ndërprerje dhe me shumë ndeshje pa tifozë ka dhuruar ndeshje dhe futboll të bukur.

Lista e ngushtë prej 11 vetash për çmimin “FIFA Best Player 2020”, bazuar në arritjet e tyre përkatëse gjatë periudhës 20 korrik 2019 – 7 tetor 2020 – u përpilua nga një panel ekspertësh, shkruan Indeksonline.

Votimi për të vendosur fituesin është i peshuar në mënyrë të barabartë midis tifozëve, gazetarëve, trajnerëve të kombëtares dhe kapitenëve.

Tre finalistët për secilin çmim do të zbulohen në një datë të mëvonshme, me të gjithë fituesit e çmimeve të zbuluar në ceremoninë e Çmimeve më të Mirë të Futbollit FIFA në Cyrih në 17 Dhjetor 2020.

Sulmuesi i Bayern Munchen, Robert Lewandowski shihet si pretendenti kryesorë për të fituar këtë çmim.

Këta janë emrat e të nominuarve për futbollistin më të mirë në botë:

Thiago Alcantara, Cristiano Ronaldo, Kevin De Bruyne, Robert Lewandowski, Sadio Mane, Kylian Mbappe, Lionel Messi, Neymar, Sergio Ramos, Mohamed Salah, Virgil van Dijk.