Media zvicerane: BE’ja ka mashtruar Thaçin për Gjykatën Speciale, tani ai është në siklet

“Presidenti Thaçi shpërthen kundër Gjykatës Speciale për krimet e UÇK-së, që e sjell Serbinë në një rol të pazakontë të ri”, shkruan gazeta zvicerane “Neue Zurcher Zeitung”.

“Asociacionet e veteranëve të UÇK-së dëshirojnë që parlamenti të vendosë edhe një herë për themelimin e Gjykatës Speciale për krimet e tyre dhe nuk ka dyshim se ajo do të mbledhë 10,000 nënshkrimet e nevojshme,” thuhet në “Neue Zurcher Zeitung”.

Në analizën e Andreas Ernst, një korrespondent i kësaj gazete nga Beogradi dhe një nga ekspertët më të mirë në Ballkan mes gazetarëve që shkruajnë në gjermanisht, thuhet se veteranët kanë marrë ndihmë nga vetë kreu – nga presidenti Hashim Thaçi, raporton “b92”, transmeton Periskopi. Ai tha se Bashkimi Evropian ka bërë përpjekje të mëdha për të formuar një gjykatë.

Ishte pikërisht Thaçi në vitin 2015, me shqetësim të madh, që ai e bindi partinë e tij në parlament për të pranuar krijimin e një gjykate që fillon këtë vit në Hagë.

Është koha, shton Thaçi, t’i japë fund disa misioneve të huaja që lënë përshtypjen se Kosova është një vend i papjekur.

Ai shpjegoi se ambasadat perëndimore i kishin dhënë atij premtimin se nëse do të themelohej Gjykata, liberalizimi i vizave dhe një garancion për të formuar ushtrinë e tyre do të realizoheshin.

Por Perëndimi, thotë ai, ka shkelur fjalën e dhënë. Zyra e BE’së mohon ekzistencën e një marrëveshjeje të tillë.

“Më shumë logjike është një shpjegim tjetër për zhgënjimin e Thaçit: Kosova është në bllokadë të plotë politike. Dhjetë vjet pas shpalljes së pavarësisë, shteti është ende i papërfunduar dhe njohja ndërkombëtare nuk është finalizuar plotësisht brenda BE’së”, shkruan Ernst.

Si kusht për liberalizimin e vizave, ajo vazhdon të demarkojë me Malin e Zi, si dhe një marrëveshje për normalizimin me Serbinë. “Ka një kundërshtim të përhapur ndaj vendosjes së rënë dakord të Aosciacionit të Komunave Serbe që shumë kosovarë e shohin si refuzues për të qenë një trup i huaj i rrezikshëm në territorin e tyre”.

“Pamundësia e politikanëve kosovarë për të kapërcyer hendekun dhe për t’i ofruar Perëndimit një partner konstruktiv ka bërë që shumë kryeqytete evropiane të ndryshojnë kuptimin e çështjes së Kosovës, gjë që ka avulluar imazhin e krahinës që po shkel Beogradi. Pothuajse gjithmonë tregohet se janë të paktën me gojë të bindur ndaj mentorëve të tyre dhe tani po bëhen gjithnjë e më të dukshëm. Ndjenjat negative në kryeqytetet gjithashtu ngjallin misionin e BE’së në Fixhi, të cilat, pavarësisht burimeve të mëdha financiare, as politikisht as ekonomikisht nuk e vendosën vendin në këmbët e saj,” thotë Ernst.

“Në Kosovë, politikanët nacionalistë festuan përvjetorin e shtatë të pavarësisë në shkurt 2015 me fjalë të mëdha – por në të njëjtën kohë dhjetëra mijëra kosovarë kaluan kufirin serbo-hungarez për të marrë rrugë drejt Gjermanisë dhe për të shpëtuar nga mjerimi në vendin e tyre. Serbia ka sjellë pak në Kosovë në vitin 2008. Nuk është anëtare e OKB’së, pesë vende të BE’së refuzojnë njohjen dhe mungesa e sovranitetit tregohet në faktin se pa ndihmën e trupave të KFOR’it dhe misionit ligjor të BE’së, sigurisë së brendshme, policia dhe gjyqësori nuk mund të funksionojnë. Për më shumë se gjysma e kosovarëve jetojnë në varfëri të skajshme, shkalla e papunësisë për të rinjtë është rreth 60 për qind,” shkruan “Suddeutsche Zeitung”.

SHPËRNDAJE