Mediat serbe ‘zbulojnë’ personin që e privilegjoi Kosovën në ceremoninë e Parisit

Inatet me pozicionimin e Republikës së Kosovës në ceremoninë e 100 vjetorit të Luftës së Parë Botërore, të mbajtur në Francë, po vazhdon të shfaqet nga mediat beogradase.

Gazeta më e madhe serbe, “Novosti”, ia ka kushtuar një artikull të veçantë favorit, që sipas tyre, ia bëri një person presidentit kosovar, Hashim Thaçi.

Ky medium shkruan se ulësja  e Thaçit në skenën e “Arc de Triomphe”, afër Donald Trump, Angela Merkel dhe Vladimir Putin, u bë me ‘aminin’ e ish-ministrit të Jashtëm francez,  Bernard Kouchner, transmeton Indeksonline

Dy ditë përpara ceremonisë, Thaçi së bashku me ish-shefin e UNMIK-ut ishin të pranishëm në një tubim në Paris, respektivisht promovimin e biografisë së Thaçit për të cilin Koushner shkroi parathënien.

“Novosti” shkruan se Kouchner ka ndërruar mentalitetin politik të Parisit zyrtar.

“Është shumë e mundur që kontaktet e mira që pasuan janë përdorur për të shuar pozitën më të mirë për Thaçin gjatë ceremonisë. Sa afër është Kushner me fuqinë e tanishme është fakti se ai duhet të ketë hyrë në qeveri. Dy muaj përpara raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale, Macron dha një sondazh të opinionit publik në të cilin ai testoi përbërjen e mundshme të një ekipi ministror në të cilin ai emëroi emrin e Kouchner. Megjithëse nuk u bë anëtar i qeverisë, ish ministri mbeti në kontakt të drejtpërdrejtë me zyrtarët e lartë”, shkruan gazeta serbe. /Indeksonline/

SHPËRNDAJE