Merr fund i nxehti, mësoni motin për ditët në vazhdim

Kosova po vazhdon të përballet me luhatje të mëdha të motit.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, të enjten në Kosovë do të kemi temperatura të ulëta, ku më e larta e ditës arrin në 5 gradë të celsiusit.

“Do të mbajë mot me diell, ndërsa pasdite pritet të ketë zhvillim vranësirash, të cilat gjatë natës do të shoqërohen me reshje shiu dhe bore. Reshje bore pritet vetëm në viset kodrinore-malore, ndërsa në viset e ulëta borë me shi.

Temperaturat ditën e enjte do të shënojnë rënie kryesisht ato maksimalet, ndërsa minimalet priten të vazhdojnë me vlera të ngjashme. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 0-3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 4-15 gradë Celsius.

Kjo rënie e theksuar e temperaturave pritet të ndodh vetëm ditën e enjte.

Do të fryjë erë nga jugperëndimi dhe veriperëndimi mesatare deri e fortë, kryesisht në veri të Dukagjinit ndërsa pjesët tjera të vendit do të fryjë erë me shpejtësi deri 12m/s.”, thuhet në raportin e IHMK’së.

SHPËRNDAJE