Mësohen emrat e zyrtarëve që u arrestuan për ryshfet (EMRAT)

Të mërkurën Policia e Kosovës i ka arrestuar dy zyrtarë publik bazuar në dyshime për dhënie e marrje ryshfeti.

Siç ka mësuar “Koha Ditore” të arrestuar janë Stefan Veliqkoviq dhe Petrit Mustafa.

Veliqkoviq është gardian në Burgun e Sigurisë se Lartë në Dyz ndërsa Petrit Mustafa është zyrtar i Ministrisë se Diasporës.

Burime të gazetës bëjnë me dije se Mustafa i ka dhënë ryshfet Veliqkoviqit që të ia mundësojë arratisjen një të burgosuri serb nga Dyzi.

Këtë arrestim për gazetën e ka konfirmuar prokurori i Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Ibrahim Berisha. Sipas tij këta dy zyrtar të arrestuar janë në mbajtje dhe se nesër pritet që gjykata të vendos në lidhje për masën e paraburgimit.

Berisha ka konfirmuar se arsye e këtij arresti është dyshimi se të dy në bashkëveprim kanë tentuar të organizojnë arratisjen e një të burgosuri.

“Gardiani ka pranuar ryshfet që ta ndihmojë të burgosurin Mario Millosheviq që të arratiset nga Dyzi”, ka thënë ai. Berisha ka deklaruar se për momentin nuk mund të japin me shumë informacione për shkak se janë në fazë të hershme më hetimit.

Kujtojmë se Mario Millosheviq ishte arrestua nga Policia e Kosovës në korrik të këtij viti.

Aksioni i Policisë kishte ndodhur në bashkëpunim me autoritetet e Malit të Zi, ku në Lagjen Emshir të Prishtinës, vunë në pranga shtetasit malazias që përveç tjerash akuzoheshin edhe për veprat penale: ‘blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge’ dhe ‘mbajtje në pronësi, kontroll apo posedim të armës’.

Millosheviq gjithashtu dyshohet për vrasjen e Cetinjanin Radomir Gjuriçkoviq në tetor të vitit 2016.

Për Millosheviqin, INTERPOL-i kishte lëshuar fletëarrest ndërkombëtar.

SHPËRNDAJE