Mijëra serbë në pritje të “fjalimit historik” të Vuçiqit në Mitrovicë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq nga momenti në moment pritet të dalë para serbëve në Mitrovicë dhe të mbajë fjalën kryesore përgjatë dy ditëve të vizitës në Kosovë.

Për ta përkrahur Vuçiqin në sheshin kryesor në Mitrovicë të Veriut, kanë dalur mijëra serbë.

Vuçiq caste më parë është ndaluar ta vizitojë Banjën, pas bllokadave në rrugë nga qytetarët.

Ai ka bërë edhe homazhe te vendi ku u vra Oliver Ivanoviq.

SHPËRNDAJE