Ministrja e Integrimeve Evropiane në Serbi dridh komplet popullin serb me këtë deklaratë

Ministrja e Integrimeve Evropiane në Serbi, Jadranka Joksimoviq ka theksuar se pa u arritur marrëveshja përfundimtare mes Prishtinës dhe Beogradi, shteti serb do ta ketë të pamundur anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Ajo në një intervistë për Politiko theksoi rëndësinë e vazhdimit të dialogut ndërmjet dy shteteve, transmeton Indeksonline.

“Sa i përket dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit kuadri negociues i BE-së është i qartë: Marrëveshja ligjërisht e detyrueshme për normalizimin e raporteve, duhet të arrihet para anëtarësimit. Marrëveshjet duhet të zbatohen. Asociacioni është e rëndësishme dhe ende nuk po shohim diçka konkrete nga Prishtina”, tha Joksimoviq.

……………………………………………………………………………………………………………..
Video e dhimbshme: Kështu vriteshin shqiptarët që furnizonin me armë UÇK-në

……………………………………………………………………………………………………………..

Sipas tij, Bashkimi Evropian vazhdimisht ka theksuar se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë një marrëveshje sa më shpejt që të jetë e mundur.

SHPËRNDAJE