Momenti kur orangutani shtrin dorën e ndihmës për një njeri në mesin e lumit me gjarpërinjë

Ky është momenti kur një orangutan afrohet tek një lum me gjarpërinjë dhe shtrinë dorën e ndihmës për një person, shkruajnë mediat ndërkombëtare, përcjell Veriu.info

Pamja prekëse tregon majmunin e madh teksa afrohet për ta ndihmuar njeriun, i cili është i zhytur deri në gjoks në ujërat aspak mirëpritëse.

Fotoja është shkrepur në një zonë të konservimit ku orangutanët mbrohen nga gjuetarët.

Momente të tilla përveç që tregojnë se njeriu nuk është aq i veçantë në krahasim me kafshët tjera sa është menduar, gjithahtu janë një kujtues se empatia dhe morali kanë origjinë të largët. /Veriu.info

SHPËRNDAJE