Mourinho: Trajner lind, nuk bëhesh – unë jam i lindur për të qenë i madh

Trajneri i Manchester Unitedit, Jose Mourinho beson se ai ishte i lindur për të qenë trajner dhe për dallim nga të tjetër e ka pasur një avantazh të vogël në këtë zeje.

“Special One” ka folur në një intervistë për Sport & Style, ku ka shprehur pikëpamjet e tij për punën e trajnerit.

Mourinho ka befasuar me deklaratën e tij, ku thotë se menaxherët e mëdhenj lindin – nuk bëhen dhe ai është njëri nga këta të lindurit.

“Është e vështirë për të përmbledhur vitet dhe vitet si trajner në pak fjalë, mendoj se profesioni i një trajner vjen nga një talent i lindur, njerëzit mendojnë se lojtarët e mirë janë të talentuar me një talent natyral, por në shumicën e rastet besojnë se trajnerët e mirë janë punëtorë të mëdhenj”, ka thënë fillimisht Mourinho.

Mourinho ka fituar shumë trofe në karrierën e tij (Getty Images)

“Trajnerët mund të mësojnë të jenë profesionistë të mirë, por jo më të mirët në botë, më të mirët janë të lindur në këtë mënyrë”.

Mourinho vazhdoi: “Nëse unë kam lindur për të trajnuar? Po, besoj që po”.

“Unë gjithashtu besoj se ka dhjetëra mënyra për të zhvilluar talentin, disa, si lojtarë të mëparshëm, kanë arritur të marrin përvojën e tyre në nivelin më të lartë të fushës në stol”.

“Pastaj për ata që ishin si unë, të cilët nuk ishin lojtarë shumë të mirë, ne kishim për të studiuar shkencën sportive në universitet, gradualisht deshifroj filozofinë e lojës, por në fund, ne nuk ishim të barabartë në vijën e fillimit, sinqerisht, kam pasur një avantazh të vogël të lindur”, përfundoi “Special One”. /Telegrafi/

SHPËRNDAJE