Nipi i Adem Jasharit ndjek fjalimin e Albin Kurtit në Frankfurt

Kandidati për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti, gjatë këtyre ditëve është duke qëndruar për vizitë zyrtare në Gjermani. Kuri po merr pjesë në “Kongresin e dytë ekonomik | Unioni i Bizneseve shqiptaro-gjermanei”.

E për ta ndjekur fjalimin e Kuritit në Gjermani, ka marrë pjesë edhe Murat Jashari, nipi i Adem e Hamzë Jasharit.

Në fjalën e tij para të pranishmëve, Kurti ka falënderuar diasporën për kontributin dhënë shtet ndërtimit të Kosovës.

“Kur unë mendoj e flas për diasporën nuk flas për një trup të huaj e të jashtëm por për një pjesë të familjes që jeton pak më larg. Sepse kështu është në të vërtetë. Diaspora janë anëtarët tonë të familjes që jetojnë larg shtëpisë. Secila familje në Kosovë e ka dikë në diasporë. Jeni pjesë e identitetit tonë historik, por edhe e psikikës tonë njerëzore, e traumës në të kaluarën dhe e shpresës për të ardhmen”, është shprehur Kurti./Front Online/

SHPËRNDAJE