Për herë të parë Kurti zbulon se çka parashihte marrëveshja për ndarjen e Kosovës: Ja sa shumë humbiste e sa pak merrte Kosova

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, në intervistën tek gazetari shqiptar Pim Çeka po flet për zhvillimet e fundit politike në Kosovë, raporton Gazeta Online Veriu.info.

Në këtë intervistë Kurti ka folur edhe për marrëveshjen finale e cila sipas tij parasheh ndarjen e Kosovës duke humbur Kosova shumë territory e duke marrë as një të tretën e Kosovës Lindore.

Kurti ka thënë se sipas kësaj marrëveshje Kosova do të humbiste veriun e Kosobvës por do të merrte vetem një pjesë të Preshevës por jo edhe Bujanocin e Preshevën.

Kryeministri ka thënë se një marrëveshje e tillë është e dëmshme dhe e papranueshme për Kosovën dhe popullin shqiptar sepse kështu do të bëhej ndarja qytetrimore e kombëtare./Veriu.info/

Albin Kurti, ne Çim Peka Live do te flase per situaten e krijuar nga pandemia botrore dhe gjendjen politike ne Kosove

Albin Kurti, ne Çim Peka Live do te flase per situaten e krijuar nga pandemia botrore dhe gjendjen politike ne Kosove

Publiée par SYRI.net sur Lundi 20 avril 2020

SHPËRNDAJE