Presidenti i Qipros: Pavarësia e Kosovës është e paligjshme

Pavarësia e Kosovës është e paligjshme.
Kështu tha të premten presidenti qipriot Nicos Anastasiades pas takimit që pati me homologune tij serb, Aleksandar Vuçiq.

Në një konferencë të përbashkët shtypi në Nikosia, Anastasiadis gjithashtu theksoi se “Qipro respekton sovranitetin dhe integritetin territorial të Serbisë, si dhe rrugën e saj drejt BE”, transmeton Klan Kosova.

Qiproja është në mesin e pesë vendeve të Bashkimi Evropian që nuk e kanë njohur Pavarësinë e Kosovës.

Në mesin e tyre janë edhe Spanja Sllovakia, Rumania dhe Greqia.

Lexo më shumë në: https://www.gazetaexpress.com/lajme/presidenti-i-qipros-pavaresia-e-kosoves-eshte-e-paligjshme-600673/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

SHPËRNDAJE