Pse nuk duhet ta hiqni lëkurën rreth thonjve (sidomos me dhëmbë)

“Cuticles”, janë rritje të vogla të lëkurës, por ato mund të shkaktojnë dhimbje të madhe dhe veçanërisht bezdisje. Ato ndizen dhe “keqësohen” në sezonin e dimrit. Por infeksionet mund të trajtohen dhe madje mund të parandalohen.

Këtu, ne do të japim disa këshilla të vlefshme, pse nuk duhen shkulur lëkura e thonjve…

Cilat janë ato? (Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

Para së gjithash, duhet thënë se cuticles (ose lëkura) nuk janë pikërisht pjesë e thonjve, por janë bërë nga qelizat e lëkurës që formojnë shtojca të vogla pranë tyre: lëkura ndan nga sipërfaqja e thonjve duke mbetur ankoruar në bazën e saj.

Njerëzit me lëkurë të thatë duket se i kanë ato më shpesh. Kjo është për shkak se thatësia lë lëkurën më të prekshme nga dëmtimet e shkaktuara nga të ftohtit ose nga uji, elemente që mund të shkaktojnë shkurtime të vogla.

Arsyeja që ata lëndojnë kaq shumë është në lidhje me pozitën e tyre: ka shumë mbaresa nervore dhe enë gjaku në këtë zonë. Lëkura mund të shkaktojë skuqje, inflamacion dhe ënjtje, të cilat shtypen në mbaresa nervore.

Asnjëherë me dhëmbë!

Që të mos ndodhë diçka e keqe duhet shmangur tundimi për të hequr lëkurën rreth thonjve sepse gishtat janë më të prirur për infeksion, kështu që duhet që t’i mbajmë sa më larg baktereve.

Pra, është e qartë se të heqësh lëkurën me dhëmbë është gjëja më e keqe absolute që mund të bëhet sepse jo vetëm goja mbushet plot me mikrobe por edhe duart tona rrezikojnë nga infeksionet.

Shenjat alarmante dhe çfarë të bëni

Ja çfarë duhet të bëjmë në raste të tilla: vendosni duart (ose këmbët) nën ujë të ngrohtë për të zbutur lëkurën tuaj. Dezinfektojeni thonjtë me alkool të denatyruar dhe prisni lëkurën pranë nivelit normal të lëkurës. Aplikoni një losion të ulët të alkoolit dhe ujit dhe mos harroni të lagështoni zonën mirë.

Nëse pjesa jashtë thonjve është tashmë e kuqe dhe e dhimbshme, ndoshta është tashmë e ndezur. Nuk është domosdoshmërisht i infektuar, por është e nevojshme për të trajtuar zonën me akull dhe një krem antibiotik. Dhe nëse ishte tashmë një infeksion?

Dhimbja dhe skuqja më pas do të jenë më serioze dhe më të përhapura: një shenjë e qartë zbuluese është lëshimi i qelbës. Në këtë rast do të ishte më mirë të konsultoheni me një mjek.

Si të parandaloni infektimin

Ka disa gjëra që mund të bëni për të mbrojtur duart nga formimi i lëkurës. Para së gjithash, mbani lëkurën tuaj të hidratuar sidomos gjatë muajve të dimrit.

Gjithashtu duhet të vishni dorashka, si jashtë shtëpisë në ajër të ftohtë dhe kur lani enët, pasi uji i nxehtë dhe sapuni mund të shkaktojnë thatësi. /Telegrafi/