Situatë e tensionuar mes Turqisë dhe Greqisë, Sekretari Amerikan i Shtetit bën lëvizjen e papritur

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo, do të vizitojë Athinën nga data 25 deri më 27 shatator.

Ky takim vjen në një moment mjaft delikat, ku tènsionet midis Greqisë dhe Turqisë kanë agravuar deri në atë masë sa një lùftë e re aludohet se mund të fillojë në Mesdhe.

Në fokus të kësaj vizite pritet të jetë pikërisht kjo situatë e tènsionuar, gjithashtu do të diskutohet dhe mbi bashkëpunimin strategjik midis dy vendeve, ndërsa do të edhe takohet me kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis.

SHPËRNDAJE