Studimi i ri: Koronavirusi mund të mbetet në sytë e pacientëve për javë të tëra

Studiuesit në Institutin Kombëtar të Sëmundjeve Infektive në Itali zbuluan se virusi vdekjeprurës mund të mbetet në sytë e një personi deri në 21 ditë.

Studiuesit tani kanë treguar se kjo thekson se sa e rëndësishme është të shmangni prekjen e fytyrës dhe syve tuaj për të ndaluar përhapjen e sëmundjes, transmeton lajmi.net.

Ekspertët nga Italia bënë zbulimin e tyre pasi trajtuan një grua 65-vjeçare që kishte testuar pozitive për koronavirus.

Studiuesit vunë në dukje se gruaja kishte sy të kuq, të infektuar si dhe shenjat më tipike të një kolli të thatë, dhimbje të fytit dhe bllokimeve të hundës.

Disa ditë më vonë ajo zhvilloi ethe dhe sytë e saj u bënë dukshëm më të kuq. Ekipi që trajtonte pacienten filloi të marrë mostra të lëngut të syrit të saj pothuajse çdo ditë pas kësaj.

Virusi mbeti në sytë e gruas për saktësisht tre javë, derisa ajo doli 21 ditë pasi ajo u pranua në spital, shkruan The Sun. Pavarësisht kësaj, studiuesit e ekzaminuan pesë ditë më vonë dhe zbuluan se virusi ishte kthyer në lëngun e saj të syrit.

Koronavirusi ishte ende i ngulitur në sytë e saj edhe disa ditë pasi shtuprat e hundës ishin të pastra nga materiali i tij gjenetik. Kjo u sugjeroi studiuesve që virusi po vazhdonte të bënte kopje të vetvetes brenda lëngut të syrit të gruas.

SHPËRNDAJE