-0.7 C
Mitrovice, XK
20 January, 2020
Etiketimet Ura e Ibrit

Etiketim: Ura e Ibrit

Shqiptarët e veriut të Kosovës kundër shkëmbimit të territoreve

Qytetarët që jetojnë në pjesën veriore të Kosovës, kundërshtojnë në çdo formë shkëmbimin e mundshëm të territoreve me Serbinë. Ata theksojnë se resurset më të...

Të rinjtë serbë me këngë nacionaliste provokojnë pranë Urës së Ibrit...

Sot në orët e pasdites dhjetra të rinj serbë në mënyrë të organizuar, janë mbledhur tek Ura e Ibrit. Ata kanë vallëzuar dhe kënduar këngë...

Zbulohet arsyeja pse Rakiq nuk po e hap urën

Të parët e Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri dhe Faruk Mujka, kanë thënë se nuk do të ketë negocim për çështjen e kufirit të...

Rinisin punimet në urë, nuk u dihet fundi

Ekskavatorët kanë filluar punën për rivitalizimin e urës mbi lumin Ibër. Kështu ka rinisur puna, pas ndalesës gati një vjeçare. Atëherë thuhej se po mungon siguria...

Rifillojnë punimet në pjesën veriore të Urës së Ibrit, Rakiq tërheq...

Ura e Ibrit ka qenë ‘mollë sherri’ për qytetarët e Mitrovicës që prej vitit 1999, kohë kur për herë të parë KFOR-i francez i...

Askush s’di gjë pse s’po zhbllokohet ura në Mitrovicë

16Data të shumta u dhanë për rivitalizimin e urës së Ibrit por që nga prilli i vitit të kaluar, kur u ndërprenë punimet në...

Gazetari amerikan pas qëndrimit në Mitrovicë: Në Kosovë, paqja është e...

Dy dekada pas bombardimeve të NATO’s, që ndihmuan në ndaljen e dhunës kundër shqiptarëve nga forcat e Serbisë, dhe një dekadë pasi Kosova shpalli...

Goran Rakiq mban peng urën – ende s’ka përfunduar rivitalizimi (VIDEO)

“Parku i Paqes” tek Ura e Ibrit u largua një vit më parë, por atje ende ka barriera të tjera që e pamundësojnë lëvizjen...

Ambasadori amerikan i kënaqur me punën në Urën e Ibrit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie është shprehur i kënaqur me punën që është duke u bërë në parkun në Urën e Ibrit në...

BE’ja nuk e ka idenë kur do të hapet ura

Edhe pse ishte thënë se do të lirohej me 20 janar, sot kur bëhen tre muaj nga ajo ditë, ura në Mitrovicë mbetet e...

Gazeta Online