Të ‘përkdhelurit’ e Isa Musfatës, që me çdo kusht i do ministra në Qeverinë Kurti!

Edhe pse lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa nuk u pa shumë aktiv në fushatën elektorale për zgjedhjet e 6 tetorit, megjithatë ai ende e ka fjalën e fundit për vendimet kryesore në parti.

Gazeta Blic nga burime brenda Lidhjes Demokratike të Kosovës ka marrë vesh se ai mbështetje po u jep disa emrave, që të jenë ministra në qeverinë e re.

Sipas këtyre burimeve, ndër më të preferuarit që të jetë pjesë e Qeverisë Kurti, është Avdullah Hoti, i cili njihet edhe njeriu më i besueshëm i Mustafës. Gjatë kohës sa Mustafa ishte kryetar i Prishtinës, Hoti mbante pozitën e nënkryetarit, ndërsa kur mbante pozitën e shefit të Qeverisë, Hoti e drejtonte një nga ministritë më të rëndësishme- atë të Financave.

Mustafa në zgjedhjet e vitit 2017, Avdullah Hotin e kishte nominuar edhe si kandidat për kryeministër nga radhët e Koalicionit LDK- AKR.

Pos Hotit, Isa Mustafa si të preferuar tjetër për ministër në qeverinë Kurti e ka Hykmete Bajramin, e cila gjatë qeverisë Mustafa mbante postin e ministrit të Tregtisë dhe të Industrisë.

“Në “treshen” e preferuar të Isa Mustafës për ministër, është edhe një kuadër i Riinvestit, ku kishte aksione kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku. Kryetari i partisë këta tre emra po i do me çdo kusht që të jenë pjesë e Qeverisë së re”, tha ky burim.

  • ETIKETIMET
  • 1
SHPËRNDAJE