‘Terroristi’ i vë zjarrin makinës dhe sulmon policin me thikë!

Një person i quajtur terrorist në Melbourne i ka vënë zjarrin një makine dhe ka sulmuar një polic me mjet të ftoftë -thikë.

Kësisoj, në rrugën Bourke të Melbourne-it, është krijuar një kaos i vërtet pasi që njeriu kur nxitoi për të ndihmuar një viktimë të sulmit terrorist të rrugës në fjalë, i cili ishte i shtrirë në një pishinë të gjakut të tij, transmeton Indeksonline.

Një dëshmitar e ka përshkruar momentin, i cili po punonte në një restorant KFC pranë skenës. I njëjti ka dëgjuar një “trazirë” dhe menjëherë ka vrapuar në drejtim të rrugës.

Bëhet fjalë për, Markel Villasin, 22 vjeç.

“Mua dhe menaxherët u zhvilluan dhe ne pamë makinën në zjarr. Ne morëm një hap më afër dhe aty ishte një njeri i vjetër me gjak mbi të, me fytyrë poshtë në dysheme, “tha Villasin për  ABC .

‘Për fat të keq, njeriu vdiq, ata vendosën një fletë mbi të. Ishte e çmendur, sepse ai ishte gjallë në këmbët e mia, ndërsa ata u përpoqën të punonin mbi të dhe më pas ai vdiq “, shtoi ai.

Video e bërë nga vendi i ngjarjes ka treguar sulmin e tërbuar që vazhdoi për më shumë se një minutë, duke filluar me akuzën e Khalifit në dy oficerë të policisë, duke e goditur me një dritare të veturave dhe duke u futur në to me thikë.

Për këtë, Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë (ISIS) kanë pohuar që sulmi si i tyre nëpërmjet platformës së tyre të propagandës, të njëjtit kanë  lëshuar një deklaratë ku thuhet se ‘kryerësi i operacionit në Melburn ishte një luftëtar i Shtetit Islamik dhe kreu operacionin për të synuar shtetasit e koalicioni po lufton IS “, njoftoi Amaq, duke cituar një burim të sigurisë xhihadiste.

Më poshtë videon:

SHPËRNDAJE