Vdes ‘themeluesi’ i internetit

Një prej themeluesve të interneti, Robert Taylor, është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 85 vjeçare.

Ndërsa punonte në Pentagon në 1960 ai themeloi Arpanet, një rrjet kompjuterik i cili lidh me njëri tjetrin Qendra Kërkimore Amerikane.

Në Xerox, ai mbikëqyri kompjuterin e parë me ikona desktop dhe një procesor word i cili përbënte bazat e Microsoft Word për kohën.

Prej kohësh ai vuante nga sëmundja e Parkinsonit. Ndërsa janë të shumtë ata që kanë luajtur rol në formësimin e internetit, të paktë kanë bërë aq kontribute sa Taylor.

Në 1999 ai u dekorua me Medaljen Kombëtare të Teknologjisë dhe Inovacionit në SHBA. Ai u tërhoq nga bota e teknologjisë në 1996. /PCWorld Albanian

SHPËRNDAJE