Veturat shpërthejnë në flakë nga vapa e madhe

Temperaturat e larta në Emiratet e Bashkuara Arabe kanë shkaktuar që shtatë automjete të shpërthejnë në flakë gjatë dy muajve të fundit.

Mbrojtja civile ka kërkuar nga shoferët që të sigurojnë automjetet e tyre dhe të mbahen në rregull në mënyrë që të parandalohen fatkeqësitë, transmeton portali arbresh.info

Khaleej Times. Videoja e postuar në llogarinë e Instagram të Mbrojtjes Civile të UAQ tregon zjarrfikësit që vijnë në vendin e ngjarjes për të shuar makinën e djegur në temperaturë 40 gradë.

Zjarri është incidenti i shtatë i tillë në dy muajt e fundit, me një kamion që kap zjarr ndërsa ishte në tranzit. Shoferi humbi kontrollin e automjetit, duke u larguar nga rruga përpara se të flijonte kamionin.

Koloneli Sami Khamis Al Naqbi, drejtori i përgjithshëm i Mbrojtjes Civile tha se neglizhenca njerëzore ishte gjithashtu një faktor që ka ardhur deri te djegia e makinave.

SHPËRNDAJE