Vuani nga flokët e yndrshëm? Ky është ilaçi!

Kripa e detit luan rol të rëndësishëm në shëndetin e flokëve, pasi që ndihmon në absorbimin e çdo vaji të tepërt dhe përmban minerale, gjë që i bën flokët më të buta dhe voluminoze.

Përveç të mirave për flokët, kripa e detit balancon edhe nivelet e acidit në trup, duke eliminuar rrezikun e shumë sëmundjeve të ndryshme. Ajo përmirëson sistemin imunitar, shëndetin kardiovaskular, kontrollon shtypjen e lartë të gjakut, ul nivelet e larta të kolesterolit dhe trajton diabetin.

Krahas periudhës së verës, kur ju mund të laheni dhe t’i mbani flokët për disa orë me kripën e detit, në periudha të tjera përdorimi i kripës së detit bëhet duke i lagur flokët, e më pas duke shtuar një deri në dy lugë gjelle me kripë./Sinjali/

SHPËRNDAJE