Vuçiq i ankohet Grenellit për Kosovën

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka vazhduar me ankesa lidhur me dëmet që i ka shkaktuar shtetit të tij vendosja e taksës nga Kosova.

Në takimin me diplomatin Richard Grenell, Vuçiq është ankuar për dëme që shkojnë deri në 435 milionë euro.

“Më shumë se 1 milion euro në baza ditore. Kompanitë tona ushqimore janë dëbuar nga tregu I Kosovës”, ka thënë Vuçiq.

Këto fjalë të Vuçiq vijnë pikërisht në temën që Grenell është i qartë dhe theksoi edhe në Kosovë se kjo taksë duhet të hiqet për t’i hapur rrugë dialogut.

Ndërkohë, kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ritheksoi mbrëmë se taksa s’mund të hiqet derisa Serbia ta njohë shtetin kosovar. Madje, ai theksoi se nuk dëshiron që ta heqë taksën “për t’ia fituar zgjedhjet Vuçiqit”.

SHPËRNDAJE