Zyrtare: Ja sa para do të fitojë klubi që shpallet kampion në Ligën e Kampionëve

Ndryshimet në Ligën e Kampionëve do të thonë që klubet të rrisin masivisht fitimet e tyre.

Gazzetta dello Sport përshkroi transformimin financiar, pasi që tani katër skuadrat e Serie A do të fitojnë hyrjen automatike në fazën e grupit pa nevojën për play-off, shkruan GazetaBlic.

Klubet që marrin pjesë në fazën e grupeve do të fitojnë 2.7 milion euro, në fazën tjetër 9.5 milion euro, në raundin e 16, 10.5 milion, në çerekfinale €12 milion, në gjysmëfinale dhe pjesëmarrja në Finale do të jetë me vlerë 15 milionë eurosh.(Shtyp mbi pamjen e mëposhtme dhe shikoje ⤵)

Triumfi në Ligën e Kampionëve do të kishte një vlerë prej gjithsej 82 milionë euro, duke mos përfshirë bonuset e tjera.

SHPËRNDAJE