Analisti kosovar nga New York: Thaçi nuk ka të drejtë të mandatoj kandidat të ri për kryeministër

Analisti kosovar nga New York, Bleron Baraliu ka thënë se Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka të drejtë të mandatoj një kandidat të ri për kryeministër edhe po të jetë nga partia e parë në zgjedhje, VV-ja.

Baraliu ka dhënë edhe disa konkluzione të tij në lidhje me kushtetutën se çfarë i lejon dhe jo Presidentit të Kosovës.

Analisti po ashtu ka ftuar edhe njohës të tjerë të kushtetutës që të kontestojnë konkluzat e tij në lidhje me kompetencat kushtetuese të presidentit./Gazeta inFokus/

Ky është shkrimi i tij:

WARNING ⚠️ to President Thaci! ⚠️

Opinion: Presidenti Thaçi nuk mund te mandatoj nje kandidat te ri per KM, madje as nga radhet e VV, pa e shkelur se pari Kushtetuten me dy kembe⚠️

Pre shenim: ftoj @Mazllum Baraliun, Enver Hasani, Arsim Bajrami, Besnik Berisha dhe te tjere te kontestojne konkluzat ketu.

Shume eshte thene e analizuar rreth Nenit 82 dhe 95, pothuajse te gjitha teknikisht ne parim me interpretimin e deritashem te GjK mbi keto nene. Te Premten ne T7, une vet deklarova se analiza e avokatit mjekerrthire (puthakembes tekniko-ligjor te IsaM) Besnik Berisha ishte pothuajse 100% e sakte – ne vecanti ne interpretimin e Neneve 82.2 dhe 95 dhe aktgjykimin e GjK 2014. POR, nuk kam thene se ka te drejte 100%, e djalli fshihet mu ne detaje – dhe detajet zakonisht jane ato qe rrezojne hipotezat perndryshe me stabile!

Perderisa mu duk e tepert ate nate te dinjifikoja me replike naivitene e deklaruar se “Isa me mban ligjerata ne anglisht e kompjuter” (si Michael Jordan te argumentonte mbi basketball