Gazeta zvicerane: Haradinaj po humb nervat, konfrontimi i tij me Washingtonin spektakolar

Është spektakolar konfrontimi i Haradinajt me Uashingtonin, përfaqësues të BE’së, të OKB’së etj, shkruan eksperti i Ballkanit Andreas Ernst në një koment mbi Neue Zürcher Zeitung.

Eksperti ballkanik dhe dikur korrospodent nga Beogradi, Andreas Ernst në një shkrim të tij autorial për gazetën zvicerane ka shkruar se kryeministri kosovar, Ramush Haradinaj po vepron tejet me nervoz, duke përmendur kështu shembullin e fundit të komunikimit me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB’së , Antonio Guteres për misionin e UNMIK’ut në Kosovë.

Këtë herë, thuhet në shkrim Haradinaj ishte nervozuar nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB’së Antonio Gutereš kur kërkoi që Prishtina të shfuqizonte taksën 100 % ndaj mallrave të Serbisë dhe atyre të Bosnjë Hercegovinës.

Një komunikim i tillë, sipas ekspertit ballkanik Haradinaj e ka edhe me udhëheqësit e Bashkimit Europian, e kjo siç thotë ai prej se po kërkohet që të hiqet taksa në fjalë.

“Është spektakolare, megjithatë, konfrontimi i tij me Uashingtonin”, thuhet në gazetën zvicerane.

Ernst shkruan se ambasadori amerikan e ka goditur derën, duke lënë takimin me Haradinajn, pasi ky i fundit nuk ka dashur të heqë taksën.

“Kosova është e bllokuar, ndjehet e lënë jashtë dhe frikësohet se moti është përsëri në favor të Serbisë. Haradinaj po i përgjigjet kësaj me një ofensivë nacionaliste që miratohet nga shumica e kosovarëve. Por në Kosovë ata janë fajtorë për stagnim. Qeveria nuk ka as vullnetin as aftësinë për të bërë diçka kundër rënies ekonomike, “thotë ai.

Megjithatë, thotë ai nganjëherë Kosova di edhe të punojë, siç janë plotësimi i kushteve për liberalizimin e vizave. Por një gjë të tillë shkruan ai, po e pengojnë edhe liderët në konfrontimin me BE’së, duke e përmendur vetë Haradinajn.

“Por ky liberalizim i vizave ende nuk ekziston, megjithëse Prishtina ka premtuar prej kohësh, atje forcat kundër BE’së janë forcuar, ” ka shtuar ai.

Në vend të kësaj, “dialogu i normalizimit” në Bruksel është disi i trembur ose plotësisht i ndalur.

Ka arsye për këtë thotë Ernst: Përfaqësuesja e Lartë e BE’së, Federica Mogerini, është në fund të mandatit dhe në kryeqytetet evropiane nuk ka konsensus nëse marrëveshja serbo-kosovare duhet të përfshijë ndryshimet kufitare.

Dhe kështu çdo gjë qëndron, “shkruan Ernst.

Ai arrin në përfundimin se një “dalje e arsyeshme nga problemet” do të ishin zgjedhjet në Kosovë, para së cilës palët në Kosovë do të duhej të qartësonin pozicionet për marrëveshjen me Serbinë, përfshirë korrigjimin./gazetametro.net