“Nuk është e mundur të mos e doni Cristiano Ronaldon, përveç nëse e xhelozoni atë”

Ish mesfushori i Atalanta, Costinha ka pohuar se nuk është e mundur të mos e duash Cristiano Ronaldon nëse nuk je xheloz ’.

Costinha ishte shoku i skuadrës së Ronaldos kur Portugalia arriti në finalen e Euro 2004 dhe mbetet një tifoz i madh i sulmuesit të Juventusit, duke shpjeguar çelësat e suksesit të tij.

“Ju mund të shihni menjëherë se ai donte të bëhej më i miri,” i tha ai Goal.com.

“Ai trainoi të ishte më i miri. Ai ishte vërtet i mahnitshëm. Ai ishte një lojtar që respektonte lojtarët më të vjetër dhe ai bëri shumë pyetje për tu bërë më të mirë.

“Pak nga pak, ai zuri vendin e tij në ekip, dhe Portugalia ka përfituar shumë nga personaliteti dhe udhëheqja e tij.

“Ai punon shumë. Ai nuk ulet dhe nuk pret gjëra që të arrijnë tek ai. Ai kërkon se si të jesh një lojtar më i mirë.

“Nëse ai i sheh njerëzit duke thënë se dikush në ekipin e opozitës është më i mirë se ai, atëherë ai duhet t’i tregojë atij dhe botës që me të vërtetë është më i miri.

“Ai përfitoi shumë nga Sir Alex Ferguson në Manchester United, dhe kjo skuadër e bëri atë më agresiv.

“Kjo e mësoi atë kur të driblojë dhe kur ta kalojë topin. Prapëseprapë, besimi i tij ishte aq i fortë sa do të ngrihej radhët.

“Nuk është e mundur të mos e doni Ronaldon nëse nuk jeni xheloz. Ai është i përulur dhe unë jam i lumtur për suksesin që pati sot.

“Unë e pashë atë të punojë për t’u bërë më i miri dhe jam Portugez, kështu që ai më bën krenar”.

45-vjeçari fitoi Ligën e Kampionëve me Porto në 2004 dhe luajti 50 herë për vendin e tij.

Ai u bashkua me Atalanta në 2007, por luajti vetëm një lojë në Serie A për ta në tre sezon