PAN nis ndarjen e posteve, këto katër ministri do t’i drejtoj AAK-ja

Koalicioni PAN pritet t’i formoj institucionet brenda javës se ardhshme. Këtij koalicioni pritet t’i bashkohet edhe Aleanca Kosova e Re, e Behgjet Pacollit.

‘Indeksonline’, merr vesh se ditë më parë është zhvilluar një takim mes krerëve të këtij koalicioni ku është diskutuar për ndarjen e dikastereve qeveritare.

Sipas këtij burimi, partisë se Ramush Haradinajt, do t’i takojnë katër ministri.

Ministria e Infrastrukturës, Ministria e Forcës se Sigurisë se Kosovës, Ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Kulturës pritet t’i drejtojnë përfaqësues nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

E, për t’i drejtuar këto ministri, si emra të mundshëm merret vesh se janë, nënkryetari i AAK-së, Pal Lekaj, deputeti Rrustem Berisha, poashtu opsion janë edhe disa nga aderimet e fundit në zgjedhjet e 11 qershorit.

‘Indeksonline’, ka provuar të kontaktoj me zyrtar të AAK-së, për këtë çështje, por ata nuk kanë preferuar të flasin për këtë temë.