Pas takimit Vucic-Merkel, presidenti serb jep lajmin e papritur

Nëse nuk gjendnet zgjidhja për Kosovën, do të jetë shumë më keq për serbet. Të gjitha mundësitë duhet konsideruar për tu arritur kompromisi, ka thënë Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic.

“Në Davos, Merkel më tha një fjalë të mirë, duke cituar filizofin Weber, se kompromisi është një fitore, e jo një humbje. Se kompromisi është zgjidhja më e mirë, dhe nëse ekziston, ne do të bëjmë çmos për ta bërë këtë”, ka thënë Vucic, për të përshkruar buisedën e kancelaren Angela Merkel në Forumin Botëror Ekonomik në Davos.

Në një konferencë të përbashkët me Presidentin e Sllovenisë Borut Pahor, Vucic ndau ca minuta që gazetarëve të ju flet edhe për Kosovën, shkruan telegrafi serb.

“Do të jetë shumë më keq nëse nuk gjejmë zgjidhjen dhe për shkak të kësaj kam frikë, shqetësim dhe kam frikë se tarifat do të shfuqizohen, në mënyrë që të vazhdojmë dialogun. e që jap mundësi për këtë kompromis”, ka thënë Vucic. /gazetametro.net