Tortë pa pjekje, pa pana, pa vezë-shumë të lehta për ti pergaditur

Përbërësit:

250 gr biskota
160 gr margarinë
95 gr qumësht
7 gr zhelatine
170 ml ujë
Lengu i 2-3 limonve
2 qese puding
8 luge sheqer
500-600 ml ujë

Hapat

1
Biskotat e bluara i perzijme memargariene e shkrire dhe shtrijm ne kallep te lyer lehtas me vaj.

2
Kallepi me madhesi 28×22 cm lihet te ftohet ne frigorifer deriisa te pergaditet kremi i bardhe.

3
Ne nje ene qesim qumeshtin e kondenzuar,shtojme zhelatinen e shkrire ne ujin e ngrohte,shtojme lengun e limonit dhe perziejme.

4
Kete mase e qesim mbi shtresen me biskota dhe leme te ftohet per 3-4 ore ne frigorifer derisa kremi te shtrengohet.

5
Pastaj qesim shtresen e kuqe me pudingen e dredhezes te zier ose pluhuri per glazure te torteve qe pegaditet sipas udhezimeve ne qeske.