Zvicra jep lajmin e madh: Ky ilaç bimor shëron koronavirusin

Deri më tani, dukej se nuk kishte shërim për koronavirusin që ka infektuar gati 30 milion njerëz në tërë botën. Por një studim i ri së fundmi nga ‘Spiez Laborator, i njohur ndërkombëtarisht konfirmojnë se ilaçi bimor ‘Echinaforce’ nga kompania zvicerane ‘Vogel AG’ ka një efekt shërues.

Studimi u botua në “Virology Journal”, një revistë shkencore nga botuesi anglez Biomed Central.

Përbërësi aktiv i luledeles së kuqe është një nga të vetmit në botë që është provuar se vret koronaviruset – edhe pse deri më tani është provuar vetëm në indet artificiale.

Për eksperimentet, studiuesit zviceranë përdorën indet njerëzore nga qelizat në traktin e sipërm respirator. Indet e gjalla nga dhurues të ndryshëm u infektuan me viruse që shkaktonin sëmundje në pjatën Petri (një pjatë Petri është një pjatë e cekët me mbulesë transparente, që biologët përdorin për të mbajtur mjedisin e rritjes në të cilin mund të kultivohen qelizat, fillimisht qelizat e baktereve, kërpudhave dhe myshqeve të vogla), dhe u trajtuan me Echinaforce në faza të ndryshme. Rezultatet ishin të mahnitshme.

Ky ilaç jo vetëm që lufton koronavirusin e ri Sars-CoV-2, i por edhe Sars-CoV-1, i cili shkaktoi një pandemi globale në 2002, dhe Mers-CoV, i cili kryesisht ishte përhapur në masë të madhe në Lindjen e Mesme. Laboratori Spiez madje ka provuar se është efektiv kundër virusit më të zakonshëm të ftohjes, HCoV-229E.

Se si funksionon saktësisht Echinaforce mbetet sekret. Mbi të gjitha, studimi ka treguar se efekti antiviral ndodh vetëm kur përbërësi aktiv bie në kontakt të drejtpërdrejtë me patogjenin. Sapo viruset të kontaktonin Echinaforce, ata nuk ishin në gjendje të shëroheshin.

Studimi arrin në përfundimin se Echinaforce, me efektin e tij të gjerë antiviral, gjithashtu ka potencial të madh për punonjësit në sektorin e kujdesit shëndetësor. Por numri i infeksioneve dhe vdekjeve gjithashtu mund të ulet në popullatën e përgjithshme./Metro