Rritet numri i viktimave në Turqi

Tërmeti me mangitudë 6.8 ballë i cili ndodhi në Turqi u ndje në shumë fshatra, deri tash mori jetën e katër personave.

Ndërsa disa godina u shkatërruan në Sivrice pas tërmetit, dhe një zjarr i madh shpërtheu në një ndërtesë, raportin CNN TURK.

Qyteti turk Elazig u trondit sonte nga një tërmet prej 6.8 i cili ndodhi rreth orës 20:55.

Observatori Kandilli njoftoi përmasën e tërmetit si 6.5. Ndërsa tërmeti u ndje në provincat fqinje si Adıyaman, Malatya dhe Erzincan, ai u trondit nga një tërmet me madhësi 3.4 në Malatya.

Sipas të dhënave të AGFAD, Elazig u trondit nga një tërmet me madhësi 6.8 me mbrëmje. Ndërsa tërmeti u ndje në provincat fqinje si Adıyaman, Malatya, Erzincan Elazığ. Pati edhe dy tërmete të tjera mbi magnitudë 5.0. Nga ana tjetër, tërmetet ndodhën njëra pas tjetrës në Malatya.

Süleyman Soylu, Ministër i Brendshëm i Turqisë, në deklaratën e dhënë para mediave pak minuta më parë tha se të gjitha janë duke bërë detyrën e tyre dhe se deri më tani nuk ka asnjë të pa jete, raporton CNN Turk

SHPËRNDAJE